Hoppa till innehåll
Ring eller maila för visning!

Ljus 4:a i markplan med uteplats i soligt läge!

Lugnt och bekvämt boende i markplan med tillgång till trädgårdstäppa och stor uteplats i fritt västerläge! Välskött lägenhet om fyra rum och kök med ljus interiör. Trivsamt kök med fräscha vitvaror och plats för matbord vid fönster. Vardagsrummet är rymligt och har ekparkettgolv samt ett burspråk som bidrar till ett fint ljusinsläpp och en härlig rymd i rummet. Två sovrum och en matsalsdel som ligger i anslutning till vardagsrummet. Ett badrum samt en separat toalett utrustad med tvättmaskin. Trivsam planlösning med möjlighet till extra sovrum eller kontor i den stora klädkammaren med fönster. Härlig altan med kvällssol! Lättskött liten trädgård med vinbärsbuskar och rabarber. Optimalt för dig som vill bo bekvämt men ändå ha möjlighet till att kunna odla hemma! I månadsavgiften ingår det mesta, även bredband. Lägenheten är belägen på populära Skaraberg med närhet till förskola, gym och fina promenadstråk. Välkommen på visning!
  • Adress Ängsstigen 5 A
  • Område Skaraberg
  • Bostadstyp Bostadsrätt
  • Antal rum 4
  • Boarea 102,5 kvm
  • Pris 775 000 kr Utgångspris
  • Månadsavgift 7 401 kr/mån
  • Våningsplan 1 av 2
Ansvarig Mäklare
Hanna Baudtler
Hanna Baudtler Fastighetsmäklare 0705-61 00 15
Biträdande Mäklare
Lisa Wejshag
Lisa Wejshag Fastighetsmäklare 0703-73 15 31

Alla bilder

Planritning

Interiör

Välkommen till Ängsstigen 5 A!

  • Hall med laminatgolv. Plats för klädavhängning. Tre garderober i den inre hallen.
  • Stor klädkammare med fönster, kan t.ex. användas som kontor. Hyllförvaring och klädstång.
  • Badrum med våtrumsmatta. Här finns: wc-24, tvättställ med skåp-24, spegelskåp-24, förvaringsskåp och dusch. Ny duschblandare samt duschset från-24.
  • Kök med laminatgolv. Köksinredning delvis från Vedum-20. Kaklat i vitt ovan arbetsbänk-18 med belysning. Här finns: diskmaskin-18 (Cylinda), induktionshäll-20 (Electrolux), vitrinskåp-23, köksfläkt-18, ugn och mikro i arbetshöjd-20 (Electrolux) samt kyl och frys-18 (Samsung). Plats för matbord vid fönster. Ingång till matsal.  
  • Matsal med laminatgolv. Två garderober.
  • Vardagsrum med ekparkettgolv. Utgång till träbelagd uteplats.
  • Sovrum med med laminatgolv. Två dubbelgarderober.
  • Badrum med våtrumsmatta. Här finns: wc, tvättställ med skåp, spegel, vägghängd torkställning och toppmatad tvättmaskin (Whirlpool). Förberett för dusch.
  • Sovrum med laminatgolv. 

Övrigt lägenhet

-Säkerhetsdörr till lägenheten. 
-Gemensam tvättstuga finns i huset på samma plan. 
-Gemensamt cykelförråd. 
-Separat kö till parkering och carport. 

Trädgård

Lättskött trädgårdstäppa i soligt västerläge inramad av häck. Odlingslådor. Diverse trädgårdsredskap finns att låna av föreningen. Stor träbelagd uteplats-20 med staket. Fritt läge!

Om bostadsrättsföreningen

BRF Ängslyckan

Föreningens fastigheter Alsikeklövern 2, Harklövern 1 och Gullklövern 2-3 är belägna på adresserna Ängsstigen 1-9 i Skara. Husen färdigställdes 1992 och den totala bostadsytan uppgår till 5 102 kvm. Föreningens 57 bostäder fördelar sig enligt följande:

4 st 1 rum och kök/kokvrå
8 st 2 rum och kök
25 st 3 rum och kök
20 st 4 rum och kök

I föreningen finns 2 garageplatser, 33 st carportsplatser och 40 bilplatser.

Avgiftshöjning planerad med 2% den 1/4-2026. 

Försäkring

Fastigheterna är fullvärdesförsäkrade i Länsförsäkringar. Hemförsäkring tecknas och bekostas individuellt av bostadsrättsinnehavarna, kollektivt bostadsrättstillägg ingår i föreningens fastighetsförsäkring.

Tv och bredband

Anslutet till Tele2. Bredband 100, basutbud med 15 Tv-kanaler samt HD kanaler och fast avgift för ip-telefoni ingår i månadsavgiften.

Parkering och carport

P-plats att hyra till en kostnad av f.n. 100 kr/månad. Carport att hyra till en kostnad av f.n. 250 kr/mån. Separata köer. Laddplatser för elbil finns.

Tvättstuga och övriga gemensamma utrymmen

Gemensam tvättstuga i fint skick.
Gemensamt cykelförråd.
Välutrustat sopsorteringsrum.
Gemensamma lekplatser finns.

Utförda och planerade renoveringar

Utförda:
2017 Fönsterbyten
2019 Fasadarbeten
2020 Ombyggnad på Ängsstigen 3
2021 Underhåll på tak, hängrännor och stuprör
2021 Installation av elladdplatser
2022 Målning ytterdörrar
2022 Asfalteringsarbeten
2023 Översyn lekplatsytor
2024-2025 Utbyte lägenhetsdörrar och låssystem

Viktigt att tänka på vid köp av bostadsrätt!

Uppgifterna i objektbeskrivningen härrör huvudsakligen från säljaren samt föreningen och kontrolleras av fastighetsmäklaren endast om omständigheterna ger anledning till detta.

Vi tillämpar öppen budgivning. Köparen får komplett budgivningslista, med samtliga budgivares namn, telefonnummer samt lagda bud. Säljarna har fri prövningsrätt, vilket innebär att säljaren kan bestämma till vem de säljer till och till vilket pris. Innan köpekontraktet är undertecknat av parterna har inget bindande avtal träffats. Om någon spekulant lämnar ett bud efter avslutad budgivning, men innan köpekontraktet undertecknats, är mäklaren skyldig att framföra detta bud till säljaren, som tar ställning till om budet skall beaktas.

Om arean är av väsentlig betydelse uppmanas spekulanten att kontrollmäta denna. Vi påminner även om köparens undersökningsplikt vid köp av bostaden. Tänk på att driftskostnaden skiljer från olika livsstilar och därmed förbrukning. Se det därför som en ungefärlig siffra och ta med oväntade utgifter i beräkningen. Önskas personlig boendekostnadskalkyl, kontakta ansvarig fastighetsmäklare.

Broberg Mäkleri AB behandlar personuppgifter enligt de regler, som följer GDPR, mer info på vår hemsida.

Fakta

  • Ägandeform Lägenhet - Bostadsrätt
  • Typ Bostadsrätt
  • Postort Skara
  • Område Skaraberg
  • Församling Skara domkyrkoförs.
  • Adress Ängsstigen 5 A
  • Rum 4
  • Badrum 1
  • Boarea 102.5 Kvm
  • Lägenhetsnummer 2102
  • Lägenhetsnummer (LMV) 1002
  • Byggnadsår 1992
  • Fönster Isolerglas
  • Balkong Egen uteplats
  • Våning 1 av 2
  • Hiss Nej
  • Tv- internetutbud Tele2
  • Förvärvstillstånd krävs Nej
  • Byggnadstyp Flerfamiljshus
  • Uppvärmning Fjärrvärme
  • Avgift 7 401 kr/mån
  • Ingår i avgiften Värme, VA, sopor, bostadsrättstillägg, kabel-TV, bredband
  • Ingår ej i avgiften Hushållsel och hemförsäkring
  • Nettoskuldsättning 421 472 kr
  • Andelstal, förening 2.0458
  • Andelstal, avgift 2.0458%
  • Pantsättningsavgift 592 kr
  • Överlåtelseavgift 1 480 kr
  • Överlåtelseavgift, betalas av Säljaren
  • Energistatus Utförd
  • Energiprestanda 140 kWh per kvm och år
  • Energiklass E
  • Registrerad 2020-05-28
  • Förening Hsb Brf Ängslyckan i Skara
  • Org.nr 716449-4564
  • Driftkostnader
  • El 577 kr/mån
  • Personer i hushåll 2
  • Totalt per mån 577 kr/mån
  • Totalt per år 6 924 kr/år
  • Kommentar Elförbrukning: 2054 kWh/år. Kostnad för hemförsäkring tillkommer med 150 kr/mån.

Karta

Ängsstigen 5 A 532 38, Skara

Intresseanmälan